*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 10 


افق پارسایی 10 شماره خبر: ٣٧٨٩١١ ٠٨:٤٤ - 1395/03/17   شخصیت والای امام راحل قدس‌سره در بیان مقام معظم رهبری  ارسال به دوست نسخه چاپي


شخصیت والای امام راحل قدس‌سره در بیان مقام معظم رهبری

شخصیت والای امام راحل قدس‌سره در بیان مقام معظم رهبری


امام‌ قدس‌سره اهل زخارف دنیوی و ذخیره و افزون‌طلبی نبود؛ او اهل خلوت، اهل عبادت، اهل گریه نیمه‌شب، اهل دعا، تضرّع، ارتباط با خدا، شعر و معنویت و عرفان و ذوق و حال بود. آن مردی که دشمنان ملت ایران را می‌ترساند، وقتی که این مسایل عاطفی و انسانی پیش می‌آمد، یک انسان لطیف، یک انسان کامل، یک انسان مهربان بود. ...

امام قدس‌سره اهل زخارف دنیوی و ذخیره و افزونطلبی نبود؛ او اهل خلوت، اهل عبادت، اهل گریه نیمهشب، اهل دعا، تضرّع، ارتباط با خدا، شعر و معنویت و عرفان و ذوق و حال بود. آن مردی که دشمنان ملت ایران را میترساند، وقتی که این مسایل عاطفی و انسانی پیش میآمد، یک انسان لطیف، یک انسان کامل، یک انسان مهربان بود.

«امام» مردی بود که هیچ مشکلی نمیتوانست مانع راه او در راه آرمانهای بزرگ و در راه تکلیف شرعی، بشود.

 اینگونه مردی بود که بعد از اینکه فرزند فاضل و برجستهاش از دنیا رفت، فرمود: «مرگ مصطفی از الطاف خفیّه الهی است»... این نشان عظمت اوست. این مصیبتها و این سختیها و این شدتهایی که در دوران انقلاب بر این مرد بزرگ وارد آمد و او مثل کوه استواری آنها را تحمل کرد، ریشهاش در همین عظمت روحی است که در مقابل مرگ عزیزی این چنین، چنین برخوردی پیدا میکند.

آنچه مایه امتیاز زمامداران مختلف عالم میشد، اغلب آن صفات را، ما در امام مجتمع میدیدیم. او فردی عاقل، دوراندیش، محتاط، دشمنشناس بود، هم به دوست اعتماد میکرد، هم ضربهای را که به دشمن وارد میکرد، ضربه قاطع وارد میکرد. همه آن چیزهایی که برای یک انسان لازم است تا بتواند در چنین جایگاه حساس و خطیری انجام وظیفه کند و خدا و وجدان خود را راضی بکند، در این مرد جمع بود.

امام در بُعد حاکم و رهبر یک انسان مقتدر و با اراده بود... اما همین انسان، در چهره زندگی شخصی و خصوصی خود، وقتی انسان آنجا را نگاه میکند، او را در چهره یک انسان زاهد و عارف و منقطع از دنیا میبیند.

همه اینها به خاطر عمل به دین، پایبندی به دین، تقوا و مطیع امر خدا بودن بود؛ خودش بارها میفرمود: هر چه هست از خداست. خط امام، تبلور ویژگیها و اندیشههای شخصیت جامعی همچون امام قدس‌سره است که جامع ارزشهای والای انسانی و اسلامی است. خط امام، حرکت در مسیر اهدف مقدس انقلاب اسلامی است؛ اهدافی که در کلام و سیره عملی آن بزرگوار به خوبی تبیین شده بود و در وصیتنامه الهی، سیاسی آنحضرت ترسیم شده است.

سیاست مدار لطیف ومهربان

او براى خودش هیچ چیز نمى‏خواست. براى تنها پسرش - که عزیزترین انسانها براى امام، مرحوم حاج احمد آقا بود و ما بارها این را از امام شنیده بودیم که مى‏فرمود اعزّ اشخاص در نظر من ایشان است - در ده سال آن حکومت و آن زمامدارى و رهبرى بزرگ، یک خانه نخرید. ما مکرر رفته بودیم و دیده بودیم که عزیزترین کس امام، در آن باغچه‏اى که پشت حسینیه منزل امام بود، داخل دو، سه اتاق زندگى مى‏کرد. آن بزرگوار براى خود، زخارف دنیوى و ذخیره و افزون‏طلبى نداشت و نخواست؛ بلکه بعکس، هدایاى فراوانى برایش مى‏آوردند که آن هدایا را در راه خدا مى‏داد. آنچه را هم که داشت و متعلّق به خود او بود و مربوط به بیت‏المال نبود، براى بیت‏المال مصرف مى‏کرد. همان آدمى که حاضر نبود آنروز با ده پانزده میلیون تومان خانه قابل قبولى براى پسرش بخرد -ولو از مال شخصى خودش- صدها میلیون تومان مال شخصى خود را براى نقاط مختلف - براى آبادانى، براى کمک به فقرا، براى رسیدگى به سیل‏زدگان و جاهاى مختلف دیگر- صرف مى‏کرد. ما اطلاع داشتیم که در مواردى پولهاى شخصى خود امام بود که به اشخاصى داده مى‏شد، تا بروند آنها را مصرف کنند؛ اینها هدایایى بود که مریدان و علاقه‏مندان و دوستان براى امام آورده بودند.

آن مردى که چهره باصلابتش دشمنانِ ملت ایران را مى‏ترساند و به خود مى‏لرزاند - آن سدّ مستحکم و کوه استوار - وقتى که مسائل عاطفى و انسانى پیش مى‏آمد، یک انسان لطیف، یک انسان کامل و یک انسان مهربان بود. من این قضیه را نقل کرده‏ام که یک وقت در یکى از سفرهاى من، خانمى خودش را به من رساند و گفت از قول من به امام بگویید که پسرم در جنگ اسیر شده بود و اخیراً خبر کشته شدن او را برایم آورده‏اند. من پسرم کشته شده، اما برایم اهمیت ندارد؛ براى من سلامت شما اهمیت دارد. آن خانم این جمله را در اوج هیجان و احساس به من گفت. من خدمت امام آمدم و داخل رفتم. ایشان سرِ پا ایستاده بود و من همین مطلب را برایش نقل کردم؛ دیدم این کوه استوار و وقار و استقامت، مثل درخت تناورى که ناگهان بر اثر توفانى خم شود، در خود فرورفت. مثل کسى که دلش بشکند؛ روح و جان و جسم او تحت تأثیر این حرف مادر شهید قرار گرفت و چشمانش پُر از اشک شد!

منبع: حدیث ولایت، ج4، ص274/ نمازجمعه 14 خرداد 1378

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام