*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 10 


افق پارسایی 10 شماره خبر: ٣٧٨٩١٨ ٠٨:٥٨ - 1395/03/17   یک عمر نماز اول وقت امام راحل‌ قدس‌سره ارسال به دوست نسخه چاپي


یک عمر نماز اول وقت امام راحل‌ قدس‌سره

یک عمر نماز اول وقت


نماز اول وقت امام راحل‌ قدس‌سره در دوران جوانی، تبعید و مبارزه، رهبری، بیماری و حتی ساعتی قبل‌از ارتحال، ترک نشد. ایشان هیچ‌گاه به خاطر مشغله یا سختی‌های تبعید و مبارزه، یا در داخل اتومبیل ساواک بودن، یا به علت بیماری و کسالت، نماز را از اول وقت به تأخیر نیانداختند. به برخی از نمونه‌ها اشاره می‌کنیم: ...


نماز اول وقت امام راحل قدس‌سره در دوران جوانی، تبعید و مبارزه، رهبری، بیماری و حتی ساعتی قبلاز ارتحال، ترک نشد. ایشان هیچگاه به خاطر مشغله یا سختیهای تبعید و مبارزه، یا در داخل اتومبیل ساواک بودن، یا به علت بیماری و کسالت، نماز را از اول وقت به تأخیر نیانداختند. به برخی از نمونهها اشاره میکنیم:

1. مرحوم آیةالله توسلی

روزی سران کشورهای اسلامی برای قضیه صلح ایران و عراق به خدمت امام رسیدند، وسط جلسه بود که اذان ظهر شد، امام بلند شدند و فرمودند: میخواهم نماز بخوانم. سپس عطر زدند و به نماز ایستادند و ما هم پشت سر ایشان ایستادیم.

2. سرلشکر شهید علی صیاد شیرازی

حتی زمانی که در بحبوحه جنگ، با کمبودها و تنگناهای زیادی مواجه شدیم و در صدد رفع آن بودیم و امام هم پیگیر کار بودند و برای گزارش کار خدمت ایشان رسیدیم؛ رئیس جمهور و رئیس مجلس و فرماندهان نیروی زمینی و سپاه هم حضور داشتند، هنوز گزارش تمام نشده بود که امام جلسه را ترک کردند و فرمودند: وقت نماز است.

3. خانم زهرا مصطفوی (دختر امام)

مهمترین عمل امام، نماز ایشان بود. ایشان تا آخرین لحظه، حتی نافلههای نماز را ترک نکردند. حتی وقتی که نمیتوانستند لبانشان را تکان بدهند، با حرکت انگشت نماز میخواندند... برخی از پزشکان فکر میکردند ایشان چیزی میخواهند، ولی من گفتم خیر، ایشان دارند نماز میخوانند. این اهمیت نماز بود و آخرین پیام امام، نماز بود.

4. حجةالاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی (نوه امام)

حوالی ساعت چهار، امام را به اتاق عمل بردند تا یک باطری که لازم است در قلب امام بگذارند. از اتاق که امام را بیرون آوردند... دکتر بیهوشی سعی میکرد امام را به هوش بیاورد، امام اصلاً چشم تکان نمیدادند. یک لحظه گفتیم: آقاجون وقت نماز است. امام یک لحظه پلک زدند و دیگر هیچ حرکتی در صورت ایشان نبود، به جز آن یک لحظه.

5. خانم اشراقی (نوه امام)

امام به نماز اول وقت خیلی علاقه داشتند، حتی در آخرین روز که تقریباً ساعت 10 شب از دنیا رفتند، نماز مغرب و عشاء را با اشاره خواندند. در حالت بیهوشی بودند، یکی از دکترها رفت بالای سر ایشان و برای این که آقا را شاید به وسیله نماز بشود به هوش بیاورد، گفت: «آقا وقت نماز است». آقا به هوش آمدند و نمازشان را با اشاره دست خواندند. از صبح آنروز هم مرتب سؤال میکردند که «چقدر به ظهر مانده؟» چون خودشان ساعت دم دستشان نبود و آنقدر قدرت هم نداشتند که به ساعت نگاه کنند. یکربع به یکربع میپرسیدند. البته نه به خاطر ترس از قضا شدن نماز، بلکه به خاطر اول وقت خواندن نماز بود که مرتب میپرسیدند.

منابع: 420 داستان از نماز و عبادت امام خمینی قدس‌سره ؛ پا بهپای آفتاب

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام