*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی1 


افق پارسایی1 شماره خبر: ٣١١٨١١ ١٤:٤٤ - 1391/11/14   ویژه نامه افق پارسایی ارسال به دوست نسخه چاپي


ویژه نامه افق پارسایی

منتخبي از مواعظ حضرت رسول اکرم(ص)‌ به جناب ابوذر غفارى


اى ابوذر! *پنج‌چيز را قبل از پنج چيز، قدر بشناس و غنيمت بدان: جوانى‌ات را، قبل از پيرى؛ تندرسى‌ات را، قبل از بيمارى؛ دارايى‌ات را، قبل از تنگدستى؛ فراغت خود را، قبل از گرفتارى؛ و زندگي‌ات را، قبل از مرگ. *هركس دانش بطلبد، تا مردم را به طرف خود جلب كند، هرگز بوى بهشت را نخواهد يافت. هركس دانش بجويد، تا به كمك آن، مردم را بهتر بفريبد، هرگز بوى بهشت...

اى ابوذر!

*پنجچيز را قبل از پنج چيز، قدر بشناس و غنيمت بدان: جوانىات را، قبل از پيرى؛ تندرسىات را، قبل از بيمارى؛ دارايىات را، قبل از تنگدستى؛ فراغت خود را، قبل از گرفتارى؛ و زندگيات را، قبل از مرگ.

*هركس دانش بطلبد، تا مردم را به طرف خود جلب كند، هرگز بوى بهشت را نخواهد يافت. هركس دانش بجويد، تا به كمك آن، مردم را بهتر بفريبد، هرگز بوى بهشت را نخواهد يافت.

*در قيامت، گروهى از بهشتيان به اهل دوزخ رو كرده، مىپرسند: ما به كمك تعليمها و آموزشهاى شما و در سايه تأديب و تربيت شما به بهشت وارد شديم. شما خودتان چرا به دوزخ افتاديد؟ مىگويند: ما به خير دعوت مىكرديم، ولى خودمان عمل نمىكرديم!

*هرگاه خداوند، اراده نيكى به بندهاى بكند، گناهانش را هميشه پيش چشمش قرار مىدهد و هرگاه، خوبى كسى را نخواهد، گناهانش را از يادش مىبرد.

*آنچه به تو مربوط نمىشود و در قبال آن مسئوليتى ندارى، رهايش كن. آنچه را به تو مربوط نيست مگو و زبانت را در زندان اختيار خويش قرار بده.

*به كوچكى گناه نگاه مكن؛ به عظمت كسى بنگر كه نافرمانىاش كردهاى.

*يك انسان، حتى به خاطر گناه، از رزق محروم مىشود. بهرهمند، كسى است كه سخنش با عملش يكى باشد؛ و گرفتار آنكه قول و فعلش با هم ناسازگار باشد.

*هر كه بتواند بگريد، پس بگريد. و اگر نتواند، قلبش را اندوهناك سازد و خود را به گريه بزند. دلهاى سنگى، از خداوند دورند، ولى نمىدانند!

*خداوند مىگويد: من بر بندهام دو «ترس» را با هم جمع نمىكنم و نيز دو «امنيت» را؛ اگر كسى در دنيا از من ايمن باشد، در آخرت هراسناك خواهد بود. و اگر در دنيا خوف و خشيت داشت، در آن دنيا، در قيامت، او را ايمن خواهم كرد. وقتى در آخرت، گناهان افراد بر آنان عرضه شود، بعضى مىگويند: ما خائف و هراسناك بوديم. آنگاه بخشوده شوند.

*من از خداى متعال خواستهام كه رزق و روزى دوستدارانم را در حدّ «كفاف» قرار دهد، و ثروت و اولاد دشمنانم را زياد كند.

*خوشا به حال آنانكه به دنيا بىرغبتاند و به آخرت شيفته و مشتاق! آنانكه زمين خدا را مسند خويش مىدانند و خاك را بستر، و آب آن را عطر! آنان كه «قرآن»  و «دعا» را شعار و دثار (جامه زيرى و رويين) قرار مىدهند و دنيا را به نحوى سپرى مىكنند.

*پيش از آنكه به حساب تو برسند، خود به حسابت برس، كه اين كار، حسابرسى تو را در فردا، آسان خواهد كرد، و پيش از آنكه تو را وزن كنند، خودت را بيازماى و بسنج، و براى آن عرضه بزرگ (در قيامت) آماده باش! روزى كه به خداوند عرضه مىشوى و هيچچيز نهان تو از خداوند پنهان نيست.

*آيا مىخواهى وارد بهشت شوى؟ آرزوهايت را كوتاه كن و مرگ را نصبالعين خويش قرار بده و از خداوند، به نحو شايسته شرم كن. شرم از خدا آن است كه گورستان و گورها و پوسيدگى بدنها را فراموش نكنى، شكم و اندرونش را حفظ كنى، سر و انديشههايش را حفظ كنى. هر كسىكه كرامت و بزرگوارى آخرت را بخواهد، بايد زينتهاى دنيوى را رها كند. هرگاه چنين شدى، بحق، به «ولايتالله» رسيدهاى... .

*خداوند، نزد هر زبانِ گوياست. پس هركس بايد در گفتار خويش تقوا داشته باشد و بداند چه مىگويد. سخنان اضافى را ترك كن، از سخن همان مقدار تو را بس كه نيازت را برسانى.

*در دروغگويى انسان همين بس كه هر شنيدهاى را باز گويد. هيچچيز به اندازه زبان مستحق حبس طولانى نيست.

*كسىكه نگهدار زبانش نباشد، كارى نكرده است! نه عيبجو باش، نه مداح و متملق، نه طعنهزن و مجادلهگر.

*كسىكه بد اخلاق باشد، پيوسته از خداوند دور مىشود.

 منبع: مکارم اخلاق/2/450


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام