*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٣٠ ١٩:٥٥ - 1396/12/20     چشمه‌جوشان حوزه انقلابی اگر متوقف شود زیانبار است آیت‌الله حسینی بوشهری  ارسال به دوست نسخه چاپي


  چشمه‌جوشان حوزه انقلابی اگر متوقف شود زیانبار است آیت‌الله حسینی بوشهری

چشمه‌جوشان حوزه انقلابی اگر متوقف شود زیانبار است


درباره نحوه تشکیل مجمع نمایندگان طلاب که در حقیقت لبیکی به فرمایشات حضرت امام‌ قدس‌سره در منشور روحانیت بوده، از آیت‌الله حسینی بوشهری خواسته شده تا در خصوص این منشور که به نوبه خود سرآغاز حرکت نوین جامعه مدرسین هم شده توضیحاتی بفرمایند. ▪ حتماً حوزویان ما با منشور روحانیت که از کلمات ارزشمند حضرت امام‌ قدس‌سره است آشنا هستند. در آنجا فرازهای مختلفی وجود دارد و مسئولیت‌هایی را برای حوزویان مشخص کرده است و بیان تاریخچه‌ای از وضعیت حوزه و نگاه‌هایی است که بعضی از حوزویان به بزرگان حوزه داشته‌اند...

 

درباره نحوه تشکیل مجمع نمایندگان طلاب که در حقیقت لبیکی به فرمایشات حضرت امام قدس‌سره در منشور روحانیت بوده، از آیتالله حسینی بوشهری خواسته شده تا در خصوص این منشور که به نوبه خود سرآغاز حرکت نوین جامعه مدرسین هم شده توضیحاتی بفرمایند.

حتماً حوزویان ما با منشور روحانیت که از کلمات ارزشمند حضرت امام قدس‌سره است آشنا هستند. در آنجا فرازهای مختلفی وجود دارد و مسئولیتهایی را برای حوزویان مشخص کرده است و بیان تاریخچهای از وضعیت حوزه و نگاههایی است که بعضی از حوزویان به بزرگان حوزه داشتهاند.

یکی از فرازهایی که زمینه تشکیل مجمع نمایندگان طلاب را از سوی جامعه محترم مدرسین فراهم نمود، یک توصیهای بود که حضرت امام قدس‌سره در آنجا به جامعه مدرسین و طلاب داشتند. توصیه امام قدس‌سره به جامعه مدرسین این بود که جامعه مدرسین باید طلاب عزیز انقلابی، زحمت کشیده، کتکخورده و جبهه رفته را از خود بداند، حتماً با آنان جلسه بگذارد و از طرحها و نظریات آنان استقبال نماید و از آن طرف طلاب انقلابی هم، مدرسین عزیز طرفدار انقلاب را محترم بشمارند و با جامعه مدرسین همکاری کنند تا دچار اسلام آمریکایی نشوند.

بعد از آن، جامعه مدرسین به این فکر افتاد که چه باید کند و با چه مکانیزمی فرمایشات حضرت امام قدس‌سره را محقق نماید؟ یعنی چگونه با طلاب جلسه بگذارند و از نقطه نظرات آنان مطلع گردند؟

این فرمایش امام قدس‌سره، در شرایطی صادر شد که فضای درونی حوزه مقداری نامناسب بود. رابطهها به عللی بین طلاب با جامعه مدرسین و بزرگان حوزه تقریباً تیره شده بود و امام قدس‌سره با این پیامشان خواستند التیامی به وضعیت موجود ببخشند.

در آن ایام که حضرت آیتالله مشکینی ریاست جامعه مدرسین را بر عهده داشتند، دست به کار شدند و گفتند: راهکار این است که انتخاباتی راهاندازی، و در پرتو این انتخابات، این بستر را فراهم کنیم که نمایندگان طلاب و فضلای حوزه، نقش واسط بین مدرسین و بدنه حوزه را داشته باشند. اگر مسایل و مشکلاتی در میان طلاب وجود دارد را به جامعه مدرسین منتقل کنند و در مقابل نقطهنظرات جامعه مدرسین را به بدنه حوزه انتقال دهند. خروجی این حرکت این شد که پس از انتخابات، یک مجمع به نام «مجمع نمایندگان طلاب» تشکیل شد، ولی وقتی آیتالله مشکینی خواستند که گزارش برگزاری انتخابات را تقدیم محضر حضرت امام نماید، متأسفانه امام دعوت حق را لبیک گفتند و امت اسلامی در فقدان آن اسوه پاکی عزادار شد.

در مرحله اول هیئترئیسهای برای مجمع نمایندگان طلاب تشکیل شد و یکی از کارهای کلیدی و اصلی خود را تهیه اساسنامه مجمع نمایندگان طلاب قرار داد. در آن مرحله با وقتگذاری و برنامهریزی -خدا آیتالله فاکر را رحمت کند، که با دلسوزی پیگیر این کار بودند-در نهایت اساسنامه مجمع نمایندگان طلاب با چینش و ترتیب مناسب آماده شد و وظایفی برای مجمع نمایندگان طلاب و نمایندگان تعیین شد، و عناوین کمیسیونهایی پیشبینی شد و بعد از آن آییننامه انتخابات تنظیم شد. خوشبختانه الآن نزدیک به سه دهه است که «مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم» شکل گرفته است و تا الآن که در آستانه برگزاری انتخابات دوره هشتم آن هستیم، مجمع به یک رشد و بالندگی خوبی رسیده است، اخیراً ملاقاتهایی که مجمع نمایندگان طلاب با رهبر معظم انقلاب داشتند، نقش «تبیین» را به مجمع نمایندگان طلاب سپردند که بایستی مجمع نمایندگان طلاب مسایل حوزه و نظام را برای همگان تبیین کنند.

اوج مسئولیت مجمع نمایندگان طلاب از زمانی شروع شد که دو سال قبل نمایندگان دیداری با رهبر معظم انقلاب داشتند. آنجا ما شاهد بیانات ایشان در رابطه با حوزه انقلابی و مسایل مختلف دیگری بودیم که منشأ یک تحول جدید در حوزه علمیه شد. پس از آن دیدار ما شاهد برگزاری همایشها، سمینارها و نشستهای مختلفی بودیم که هنوز هم ادامه دارد، بخصوص ما در زمان مدیریت حوزه، یک سازوکار مفصلی در رابطه با حوزه انقلابی و وظایف آن به شورایعالی حوزه پیشنهاد دادیم و شورا هم آن را تصویب کرد و بعد از آنهم یک مسئولیتی در مدیریت حوزه برای پیگیری مسایل سیاسی و اجتماعی تصویب شد که برادر بزرگواری الآن عهدهدار این مسئولیت هستند.

قبل از دیدار مجمع نمایندگان طلاب با رهبر معظم انقلاب و در برههای از زمان این سؤال مطرح بود که نقش مجمع نمایندگان طلاب چیست؟ ولی طلاب الآن احساس میکنند که جایگاهشان از نگاه رهبر معظم انقلاب، جایگاه قابلتوجهی است، همچنین از نگاه مراجع هم مجمع نمایندگان طلاب دارای جایگاه قابل توجهی است و مجمع نمایندگان طلاب، در طول سال با مراجع دیدار دارد و از رهنمودهای آنها استفاده میکند.

با توجه به اقداماتی که مجمع نمایندگان طلاب در رابطه با نیازهایی که در حوزه احساس میکنند و طرحهایی که به جامعه مدرسین و شورایعالی پیشنهاد میدهند و شخصیتهایی که در مجمع نمایندگان طلاب دعوت میکنند، نشستهای استانی و شهرستانی که برگزار میشود، حوزه امروز دارای یک نشاط و شادابی خاصی است، بهخصوص طلاب و فضلای جوان که احساس میکنند در این عرصه میتوانند نقشآفرین باشند.

نظر حضرتعالی نسبت به شاخصه حوزه انقلابی و تفاوت ذاتی حوزه انقلابی با حوزهای که انقلابی نیست، نسبت به نفوذ دشمن که تأکید حضرت آقا هم بود، چیست؟

حوزه انقلابی حوزهای است که علاوه بر پایبندی به اخلاق، و دانشاندوزی، در بُعد مسئولیتشناسی و عالم به زمان بودن هم نقش کلیدی و اساسی دارد. در حوزه انقلابی باید نظرات بزرگان و تراث گذشته را حفظ کرد و بها داد و متناسب با مقتضیات زمان، تحول ایجاد کرد که اینها از ویژگیهای حوزه انقلابی است.

حوزه انقلابی حوزه درک نیازها و لحظهها است، بهخصوص برای حوزهای که در کشورش انقلاب شده و نظام طاغوتی جای خود را بهنظام اسلامی داده است، امروز شرایط منطقهای، جهانی و ملی، اقتضائات ویژهای را میطلبد و یک طلبه انقلابی هم که در یک چنین حوزه انقلابی حضور دارد، باید با در نظر گرفتن تمام جهات، یک دیدبان هوشیار برای نظام اسلامی باشد. بصیرت، آگاهی، تیزبینی و هوشمندی از لوازم مهم حوزه انقلابی و طلبه در تراز انقلاب است. اگر این ویژگیها را یک طلبه در جایگاههای مختلف داشته باشد و با این ویژگیها بدرخشد، توانسته است آن نقش انقلابی بودن خود را ایفا کند.

حوزه انقلابی حوزهای است که در مقابل نفوذها و کسانی که قصد ضربه زدن به این نظام را دارند و میخواهند بدبینی نسبت به حوزه ایجاد کنند و حوزه را ناکارآمد جلوه بدهند، بیموضع نیست، بلکه با موضع روشن، حضور پیدا میکند و نقش خود را ایفا میکند.

پیرو فرمایش رهبر معظم انقلاب و توضیحی که فرمودید، اولین اقدامی که در رابطه با حوزه انقلابی انجام شد جامعه مدرسین یک همایش باشکوهی پیرامون اهداف و منویات رهبر معظم انقلاب نسبت به حوزه انقلابی و خطر نفوذ برگزار کرد و بعد هم نهادهای دیگر نیز همایشهایی در همین راستا داشتند؛ آیا نظر حضرتعالی این است که این کار کافی است یا اقدامات لازم و ضروری دیگری هم بایستی ادامه داشته باشد و بهترین اقدام را شما چه میدانید؟

من معتقدم حرکت انقلابی در حوزه، یک حرکت گذرا و موقت نیست که بخواهد به همین یک اقدام بسنده شود و بگوید ما به مسئولیت و رسالتمان عمل کردیم و کار را پایانیافته تلقی کنیم، بلکه حوزه انقلابی و شرایط انقلاب، مثل یک چشمهای است که همیشه بایستی در جریان باشد و اگر متوقف شود، آثار زیان باری بهدنبال دارد. بنابراین راهکار، تنها برگزاری همایش نیست، همایش فقط میتواند یک بستر و زمینه باشد که توجهها را به خودش جلب کند. علاوه بر این همایشها، باید آن مصوبهای که بعد از دیدار مجمع نمایندگان طلاب با رهبر معظم انقلاب تهیه و روی آن کار شد؛ چه در زمینه مسایل درسی، چه در زمینه جذب استاد برای حوزه و چه در رابطه با نفوذ و بندهای مختلفی که در آن پیشبینی شده، عملیاتی و اجرایی گردد. همایش برگزار کردن یک روز یا دو روز است و تمام میشود، اما آنچه که برای حوزه انقلابی لازم است بیندیشیم، نگاهی به درون حوزه و اجزای حوزه است که ببینیم طلبه، استاد و گزینش ما در چه جایگاهی قرار دارد، درس و بحث و مواد آموزشی و نقش تبلیغی ما در راستای مسایل انقلابی چگونه است؟ آیا ما مانند گذشته هستیم یا با یک تحول با مسایل برخورد میکنیم؟

دغدغهای که حوزه نسبت به انقلاب دارد چگونه است؟ یک مجموعهای را بایستی سازماندهی کنیم که آن حوزه انقلابی مورد نظر رهبر معظم انقلاب و حوزویان دلسوز، تحقق پیدا کند.

در زمان مدیریت حضرتعالی شورایعالی بایدها، نبایدها و شاخصههای حوزه انقلابی و اقداماتی که حوزه انقلابی نیاز دارد را مصوب کرد، به نظر حضرتعالی چه مقدار توانستند بعد از شما نسبت به اجرایی کردن این مصوبه اقداماتی را انجام دهند؟

بنده اطلاع زیادی ندارم و از بدنه کار مدیریت جدا هستم. الآن دوستانی که مسئولیت دارند، قطعاً انگیزهشان اگر بیشتر از ما در این جهت نباشد، کمتر نیست. قاعدتاً پیگیری کردند و امیدواریم که شاهد گزارش خوبی از سوی مدیریت، به شورایعالی حوزه باشیم. در شرایط فعلی ممکن است که ما مصوبه راقیتری داشته باشیم، ولی آن مصوبه بهعنوان یک مبنای بسیار خوبی برای اجرای آن بایدها و نبایدهای حوزه انقلابی است.

الآن که دوره هفتم مجمع نمایندگان به پایان رسیده، لطفاً بفرمایید که جامعه مدرسین نسبت به انتخابات دوره هشتم، چه تمهیدات و مقدماتی را برای برگزاری باشکوهتر انتخابات انجام داده است؟

برگزاری هر انتخاباتی سازوکار خودش را دارد، انتخابات مجمع نمایندگان طلاب نیز در یک جایگاه محدودتر، نیاز به سازوکارهای خاص خودش را میطلبد. از چند ماه قبل و پس از اینکه مجمع نمایندگان طلاب، گزارشی مبنی بر نزدیک بودن اتمام دوره هفتم ارائه داده، جامعه مدرسین به کمک شورایعالی، به تشکیل ستاد برگزاری انتخابات و هیئت نظارت بر انتخابات همت گماشته است، و خوشبختانه اقبال خوبی هم از سوی حوزویان و حوزههای مختلف استانی و شهرستانی شاهد هستیم که بر اساس آنچه برنامهریزی شده، انشاءالله انتخابات برگزار خواهد شد.

 جریان انتخابات مجمع نمایندگان طلاب، یکی از نکات مورد اهتمام امام راحل قدس‌سره بوده که جامعه مدرسین، آن اشاره امام قدس‌سره را به «مجمع نمایندگان طلاب» تبدیل کرد و خوشبختانه در طول این مدت نمایندگان طلاب، گامهای بسیار خوبی را برای رفع مشکلات گوناگون طلاب برداشتند و مشاوران امینی برای رشد اخلاقی و علمی طلاب بودند و این گام بسیار مهمی است که در حوزه برداشته شده است. انتظار جدی ما این است که در روز انتخابات، همه حوزویان در هر جایگاهی که هستند، هم خودشان برای اینکه لبیکی به امام قدس‌سره و رهبر معظم انقلاب گفته باشند با شور و علاقه وصفناپذیری در انتخابات شرکت کنند و هم دیگران را تشویق کنند، تا این انتخابات با سایر انتخاباتی که در ادوار گذشته برگزارشده یک امتیاز ویژهای داشته باشد.

انتظار این است که حضور پر شور طلاب و فضلا در این انتخابات باعث انتخاب افرادی شود که دارای یک پشتوانه قوی باشند و موقعی که اظهارنظری میکنند، این اظهارنظر از یک عقبه و پشتوانه‌‌‌ای قوی همراه باشد که حرفشان برای شنوندگان و مخاطبانشان تأثیرگذار باشد.

به نظر حضرتعالی طلاب به چه نمایندهای رأی بدهند که در تراز «مجمع نمایندگان طلاب» و شایستگی این جایگاه و در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و مراجع باشد؟

برای انتخاب یک نماینده، از سوی ستاد انتخابات و آییننامه انتخاباتی مجمع نمایندگان طلاب، یکسری ضوابط و شرایط پیشبینی شده است که آن کف کار است، هم از نظر درسی و پایه علمی وهم از جهات دیگری که در آنجا مطرحشده است که قطعاً هر نماینده بایستی واجد آن شرایط باشد. اما آنچه بنده فکر میکنم این است که هرچه جایگاه نمایندگان از نظر علمی، اخلاقی و وقار بالاتر باشد، به همان تناسب جایگاه مجمع نمایندگان طلاب بالاتر خواهد بود؛ یعنی هرچه نمایندگان وزینتر، اخلاقیتر، علمیتر و صاحبنظرتر باشند، طبعاً وجودشان تأثیرگذارتر است، و با وجود چنین افرادی، مجمع نمایندگان طلاب حرف برای گفتن دارد.

 اینکه افرادی در مجمع نمایندگان طلاب فقط حاضر شوند، اما صاحبنظر نباشند و نتوانند نقشی که برعهد دارند را به درستی ایفا کنند، به همان نسبت تأثیرگذاریشان، هم در مجمع و هم در جلسات استانی و شهرستانی با اقبال کمتری مواجه خواهد شد. بنابراین افرادی بایستی انتخاب شوند که وقتی در مجمع عمومی یا کمیسیونهای آن طرحی را ارائه می نماید، همگان آن طرح و ایده را تحسین کنند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام