*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٣٥ ٢٠:٠٩ - 1396/12/20   گزارشی از دیدار هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب با مدیر حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


گزارشی از دیدار هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب با مدیر حوزه‌های علمیه

گزارشی از دیدار هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب با مدیر حوزه‌های علمیه


مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این‌که مدیریت حوزه به تمام معنا معتقد است، مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است، اظهار داشت: مجمع، در حقیقت حلقه اتصال گروه‌های مختلف حوزه و بدنه حوزه با نهادهای عالی حوزه مانند جامعه مدرسین و به‌ویژه مراجع تقلید است. به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع نمایندگان طلاب، اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب روز دوشنبه 2 بهمن 96 با آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در قم دیدار و گفت‌وگو کردند...

آیتالله اعرافی

مجمع نمایندگان

یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه مدیریت حوزه به تمام معنا معتقد است، مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است، اظهار داشت: مجمع، در حقیقت حلقه اتصال گروههای مختلف حوزه و بدنه حوزه با نهادهای عالی حوزه مانند جامعه مدرسین و بهویژه مراجع تقلید است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاعرسانی مجمع نمایندگان طلاب، اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب روز دوشنبه 2 بهمن 96 با آیتالله علیرضا اعرافی، مدیر حوزههای علمیه در قم دیدار و گفتوگو کردند.

آیتالله اعرافی در این دیدار با تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب؟عها؟، عملکرد نمایندگان طلاب را قابل تحسین دانست و اظهار داشت: مجمع نمایندگان، عملکردهای فراوانی داشت که جای تقدیر و تشکر دارد.

مدیر حوزههای علمیه به اهمیت حضور طلاب در انتخابات مجمع نمایندگان اشاره و اظهار داشت: طبیعی است که با توصیههای مراجع و اهتمام و عنایتی که رهبر معظم انقلاب به مجمع نمایندگان دارند، همه طلاب، فضلا و اساتید نهایت تلاششان را بکار گیرند تا در انتخابات، حضور سنجیده، پر شور و حداکثری داشته باشند . وی با بیان اینکه مدیریت حوزه به تمام معنا معتقد است مجمع نمایندگان یک قطب و پایگاه مهم حوزوی است، افزود: مجمع، در حقیقت حلقه اتصال گروههای مختلف حوزه و بدنه حوزه با نهادهای عالی حوزه مانند جامعه مدرسین و بهویژه مراجع تقلید است.

آیتالله اعرافی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان کارکردهای متعددی دارد، تأکید کرد: همه ما باید کارکردهای مجمع نمایندگان را مهم بشماریم و در انتخابات 13 اسفند 96 شرکت کنیم.

مدیر حوزههای علمیه عنوان کرد: مرکز مدیریت برای حمایت از انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان کارگروهی را با همفکری اعضای مجمع تشکیل خواهد داد تا طلاب را برای مشارکت بیشتر در انتخابات تشویق کند و زمینهسازیهایی را در این مسئله انجام دهد.

امامجمعه قم ادامه داد: این کارگروه از هفته آینده کار خود را شروع میکند و حمایتهای لازم برای دعوت به مشارکت و سایر مقدمات را برای برگزاری انتخابات برنامهریزی خواهد کرد.

آیتالله اعرافی عنوان کرد: تمام مصوباتی که از هفت دوره مجمع نمایندگان برای ما فرستاده شد، همه آنها مرور شده است و امیدواریم که این روند تکمیل شود و ما به نقطهای برسیم که بگوییم: تمام آنچه که در این هفت دوره مجمع در رابطه با مدیریت حوزه به تصویب رسیده تکلیفش مشخص شود. وی با بیان اینکه سعی بر این است که تا دو سال آینده نتیجه مصوبات مربوط به مدیریت حوزه مشخص شود، گفت: همه این مصوبات اجرایی خواهند شد و مشکلی پیش نخواهد آمد و اگر موردی قابل اجرا نباشد، دلایل آن مشخص خواهد شد.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه روند پالایش همه طرحهای مصوب شده، انطباق آنها با طرحهای مدیریت و تکمیل طرحها با آنها آغاز شده و ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: این مسئله مهمی است و مجمع نمایندگان این روند را بایستی ادامه دهد.

آیتالله اعرافی خاطرنشان کرد: قرار بر این است که مجمع نمایندگان و کمیسیونهای آن، با بخشهای ذیربط در شورای مدیریت، ارتباطشان وسیعتر شود ولذا در نظام شورایی جدیدی که در حوزه طراحی شد، سعی شده تا در مجموعه نظام شورایی، تعدادی از نمایندگان مجمع نیز حضور داشته باشند.

 امامجمعه قم با بیان اینکه حضور مجمع نمایندگان در بسیاری از کارگروها و برنامههای نظام شورای مدیریت حوزهها تقویت خواهد شد، افزود: هیئت اندیشهورزی با کمیسیونهای مجمع بایستی تشکیل دهیم و برای آن آییننامهای تنظیم کنیم که این برای همیشه باشد تا بلافاصله طرحی که میخواهد در آنجا مطرح شود، پیشینهاش در مدیریت هرچه است به آنها داده شود. وی با بیان اینکه از ابتدای شروع یک پروژه و طرح، بایستی همفکری و هماندیشی باشد تا زمانی که به خروجی میرسد روانتر به ریل اجرا برود، گفت: طرح جامع مشترکی در این زمینه تنظیم خواهد شد و فرایند تصمیمسازی، تصمیمگیری، شکلگیری و پیگیری طرحها تا اجرا با مشارکت بخشهای ذیربط تعریف میشود.

آیتالله اعرافی تأکید کرد: نقش مجمع نمایندگان در سطح یک، که 10 هزار طلبه وجود دارد، بایستی برجستهتر و سازوکارهایی برای آن مشخص شود. وی با بیان اینکه نسبت به 200 طرحی که موجود است باید اقداماتی صورت بگیرد تا در دوره جدید مجمع نمایندگان فعالتر شود، تصریح کرد: با شروع کار مجمع نمایندگان در دوره هشتم برای این مسئله هم بایستی برنامهریزیهایی صورت بگیرد.

 امام جمعه قم اظهار داشت: حوزه برای جامعه و نظام است و بایستی در خدمت آنها باشد و اساساً حوزه چیزی جز این نیست که برای فرهنگ و دین مردم تلاش کند و نظام را پیش ببرد.

 آیتالله اعرافی در ادامه اشارهای به جلسات استانی طلاب داشت و اظهار کرد: در برخی از این جلسات خودم و معاونین بهعنوان سخنران حضور داشتیم، جلسات پرثمرهای است که بایستی آنها را ارتقا داد.

 مدیر حوزههای علمیه گفت: در پایان هفتمین دوره مجمع نمایندگان، از هیئت رئیسه مجمع نمایندگان، خصوصاً از حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد که در قلمروهای مختلف فعال هستند و همچنین از کمیسیونها و عموم مجمع نمایندگان نهایت تقدیر و تشکر را داریم و در طول یک سالونیم که ما خدمت میکنیم، کمال رضایت از مجمع نمایندگان وجود دارد.

بر پایه همین گزارش، در ادمه این دیدار برخی از اعضای هیات رییسه مجمع نمایندگان به ارائه گزارشی از دوره هفتم مجمع پرداختند که به شرح ذیل است.

مجمع نمایندگان کانال ارتباط حوزه و طلاب هستند

رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه گفت: از آنجایی که مجموعه تشکیلات حوزه رسانه قوی ندارد، لذا مجمع بهعنوان کانالی است برای رساندن زحماتی که در حوزه کشیده میشود و اگر ضعفی هم وجود دارد آن را برای همگان تبیین میکند و همین باعث میشود فضای حوزه در آرامش کامل باشد.

حجتالاسلام والمسلمین سیداکبر حسینینژاد، رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه در دیدار با آیتالله اعرافی، گزارشی را از عملکرد هفتمین دوره مجمع نمایندگان ارائه کرد و گفت: در دوره اخیر مجمع در کنار سایر نهادهای حوزوی درخشش داشت.

 وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب گفت: مأموریت اصلی که حضرت آقا متوجه مجمع نمایندگان دانستند و دیگران به آن دسترسی ندارد، نمایندگی طلاب، ارتباط با تک تک طلاب و جلسات مرتب با گروه طلاب بود، که در این دوره، مجمع نسبت به این موضوعات تمرکز جدی داشت.

 رئیس مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه ادامه داد: کشور ما معمولاّ متلاطم از جریانات مختلف است، بنابراین اگر این جریانات برای طلاب تببین نشود و بهطور واقعی از نظرات رهبر و بزرگان حوزه مطلع نشوند، در این گردابها قرار میگیرند و اشتباه میروند.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد گفت: نمایندههای طلاب در مجمع نمایندگان، بخش عظیمی از وقشان را صرف توازن در این قضیه و آگاهی دادن به طلاب و فضلا میکنند تا حوزه در مسیر جریانات مخالف با نظام و جریاناتی که فقط دنبال مسایل سیاسی هستند قرار نگیرد.

وی با بیان اینکه نمایندهها در طول سال بهصورت مستمر با طلاب منطقه خود جلسه دارند، گفت: این اعتمادی که طلاب و فضلا نسبت به نمایندگان دارند، تأثیرگزاری زیادی داشته که بنده یقین دارم اگر این نمایندگان نبودند قطعاً امروز وضع حوزه، شکل دیگری بود.

رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه گفت: زمانی که بزرگان، مراجع و حوزه در قضییهای موضع میگیرند، مجمع سریعاً ورود پیدا میکند، و در جلساتش از آنها حمایت میکند و بیانیههایی جهت حمایت از آنها میدهد.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد اظهار داشت: در طی دیدارهای که با برخی از مراجع معظم تقلید داشتیم، اذعان داشتند و مشاهده کرده بودند که مجمع چطور پا به میدان میگذارد و محکم هم در قضایا ورود پیدا میکند.

وی اظهار داشت: اعضای مجمع نمایندگان سربازانی جان به کف برای رهبر معظم انقلاب و مراجع دلسوز نظام هستند و نسبت به مسایلی که احساس میشد کمکی نیاز است در خدمت مدیریت حوزه هستند.

رئیس مجمع نمایندگان حوزه علمیه گفت: متأسفانه مجموعه تشکیلات حوزه، رسانه قوی ندارد، بنابراین مجمع بهعنوان کانالی است برای رساندن زحماتی که در حوزه کشیده میشود و اگر ضعفی هم وجود دارد، آن را برای همگان تبیین میکند و همین باعث میشود فضای حوزه در آرامش کامل باشد.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد در پایان به تشریح چند طرح مصوب در مجمع نمایندگان پرداخت و از اینکه آیتالله اعرافی پذیرای حضور نمایندگان برای ارائه گزارش مجمع شد، تشکر کرد.

حجتالاسلام والمسلمین محمد سعیدی

نایبرئیس اول مجمع نمایندگان طلاب گفت: احساس بنده این است که در بدنه حوزه، یک ضعف ارتباطی با مجموعه مدیریت وجود دارد، بنابراین لازمهاش این است که مجمع نمایندگان در مجامع استانی، شرایطی را ایجاد کنند تا بهطور متناوب حضرتعالی با طلاب استانی یک جلسات عمومی داشته باشید.

وی ادامه داد: اگر این دیدارها با برنامهریزی انجام شود، قطعاً ثمرات بسیار خوبی دارد و از تمام جهات مؤثر است.

نایبرئیس اول مجمع نمایندگان طلاب با اشاره به نزدیک شدن انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان، اظهار داشت: روز انتخابات در 13 اسفند، روز درسی طلاب نیز است، لذا لازم است که به مدیران مدرسه ابلاغ شود که برای انتخابات ساعتی را به طلاب فرصت بدهند تا در این انتخابات شرکت کنند.

حجتالاسلام والمسلمین عبدالرحیم علیزاده

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب در دیدار آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه اظهار داشت: در دیداری که با حضرت آیتالله مکارم شیرازی داشتیم ایشان فرمودند که برای طرحها بایستی ضمانت اجرایی داشته باشید، که در این زمینه آیتالله اعرافی بهعنوان مدیر حوزههای علمیه راهحل این مسئله هستند.

 وی با بیان اینکه در این دوره آیتالله اعرافی فرصت بسیار خوبی را برای ارتباط مجمع با مرکز مدیریت ایجاد کرد، افزود: پیگیری طرحهای قبلی مجمع در مرکز مدیریت، در طی هفت جلسه برگزار شد که جلسات بسیار خوب و همه دوستان هم رویکردشان مثبت بود.

این عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان با بیان اینکه ارتباط صورت گرفته بین مجمع نمایندگان و مرکز مدیریت بسیار پر ثمر است، خاطرنشان کرد: انتظار داریم که ضمانت اجرای طرحها بیشتر از اینکه الآن وجود دارد در آینده اتفاق بیفتد.

وی اظهار داشت: از آنجایی که به پایان دوره هفتم رسیدهایم و انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان نزدیک است، لذا از بزرگان حوزوی انتظار میرود که طلاب را برای شرکت پر شور تشویق کنند.

حجتالاسلام والمسلمین محسنزاده

در ادامه حجتالاسلام والمسلمین محسنیزاده، دیگر عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب، خطاب به مدیر حوزههای علمیه گفت: اهتمام حضرتعالی به مصوبات مجمع نمایندگان جای تقدیر و تشکر دارد و این مسئله در اندیشه نمایندگان انگیزه بسیار خوبی ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: عنایتی که آیتالله اعرافی نسبت به مصوبات مجمع نمایندگان داشت، باعث امیدواری اعضای مجمع نمایندگان شد که این مصوبات به سمت و سوی عملیاتی شدن میرود.

حجتالاسلام والمسلمین محسنزاده با بیان اینکه مجمع نمایندگان، نیروی آماده به خدمت حوزه علمیه است، گفت: نمایندگان طلاب بهصورت مخلصانه و بدون هیچ چشمداشتی شبانهروز در خدمت طلاب هستند.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام