*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٣٦ ٢٠:١٢ - 1396/12/20   گزارشی از دیدارهای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب  با مراجع عظام تقلید  ارسال به دوست نسخه چاپي


گزارشی از دیدارهای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب  با مراجع عظام تقلید

گزارشی از دیدارهای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب با مراجع عظام تقلید


حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که مجمع نمایندگان یک مسئله ضروری برای طلاب است، گفتند: در واقع مشکلاتی را می‌توان از طریق نمایندگان طلاب حل کرد که بدون آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع نمایندگان طلاب، اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم امروز 30 دی 96 با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کردند...

آیتاللهالعظمی مکارم شیرازی

طلاب داوطلبان فهیم و دلسوز را انتخاب کنند

حضرت آیتالله مکارم شیرازی با بیان اینکه مجمع نمایندگان یک مسئله ضروری برای طلاب است، گفتند: در واقع مشکلاتی را میتوان از طریق نمایندگان طلاب حل کرد که بدون آنها امکانپذیر نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی مجمع نمایندگان طلاب، اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم امروز 30 دی 96 با حضرت آیتالله مکارم شیرازی از مراجع تقلید دیدار و گفتوگو کردند.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی با بیان اینکه مجمع نمایندگان یک مسئله ضروری برای طلاب است، گفتند: در واقع مشکلاتی را میتوان از طریق نمایندگان طلاب حل کرد که بدون آنها امکانپذیر نخواهد بود. ایشان با بیان اینکه در دنیای امروزی، هر مجموعه بایستی نمایندهای داشته باشد که از حقوق آنها دفاع کند، افزودند: طلاب هم بایستی برای رفع مشکلات خود در حوزه دارای یک نماینده باشند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم، سه نوع مشکل را برای طلاب برشمردند و تصریح کردند: مهمترین مشکل یک طلبه مشکل علمی است. بنابراین بایستی طلبه را مراقبت کرد و به آن در انتخاب درست مسیر مشاوره داد تا عمرش در حوزه هدر نرود.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی، مشکلات اخلاقی را دومین موضوع دانستند که ممکن است گریبانگیر یک طلبه باشد و ابراز کردند: با توجه به ابزارهای روز، ممکن است مشکلات اخلاقی به طلاب سرایت کند.

ایشان سومین مشکلی که یک طلبه ممکن است با آن روبه رو شود را مشکل معیشتی دانست و اظهار داشتند: تا جایی که امکان دارد بایستی مشکلات معیشتی طلاب برطرف شوند.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی با بیان اینکه وجود نمایندهها برای طلاب بسیار مهم و گرهگشا میتواند باشد، افزودند: این سه مشکل را نمایندگان طلاب، میتوانند با درصد بالایی با موفقیت برطرف نمایند. وی با بیان اینکه طلاب بایستی نمایندگان فهیم و دلسوز را انتخاب کنند، گفت: نمایندگان طلاب میتوانند برای رفع مشکلات، حلقه اتصالی بین طلاب با مراجع و حوزههای علمیه باشند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نمایندگان برای طلاب بسیار مفید هستند، تصریح کردند: هنگامی که نمایندگان یک استان، با همدیگر همکاری و همبستگی داشته باشند و برای حل مشکلات طلاب منطقه خود اقدام کنند، طبیعتا تأثیرگذارتر خواهد بود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: نمایندگان طلاب بایستی این مسئله را جدی بگیرند و صرفاً یک مسئله تشریفاتی نباشد و یک جنبه واقعی و مسئولیتپذیری در آن باشد.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی گفتند: طرحهایی که در مجمع نمایندگان تصویب شد طرحهای بسیار خوبی است، ولی ضمانت اجرایی این طرحها نیز بایستی مورد توجه نمایندگان باشد.

این مرجع تقلید در پایان اظهار داشتند: طلاب بایستی افرادی که دارای دلسوزی و عزم الهی هستند را انتخاب کنند که به مشکلاتشان به اندازه توان رسیدگی کنند.

 

 

آیتاللهالعظمی جوادی آملی

طلاب در انتخابات مجمع نمایندگان

حضور جدی داشته باشند

حضرت آیتالله جوادی آملی، حفظ استقلال حوزه را بسیار مهم دانستند و بر شرکت گسترده طلاب در هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تأکید کردند. به گزارش پایگاه اطلاعرسانی مجمع نمایندگان طلاب، اعضا هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم با حضور در بنیاد بینالمللی علوم وحیانی اسرا با حضرت آیتالله جوادی آملی دیدار و گفتوگو کردند.

آیتالله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی اظهار داشتند: حوزه که جامعه و کشور را به استقلال دعوت میکند، اگر خود مستقل نباشد، نه آن توان را دارد که کشور را به استقلال دعوت کند و نه حرفش مؤثر خواهد بود، لذا تلاش حوزه باید در حفظ استقلال خود باشد.

 ایشان ادامه دادند: استقلال به این معناست که شخص، خیر خود را به دیگران میرساند و خود را از شر دیگران محفوظ نگه میدارد و دستش پیش شرق و غرب دراز نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به آیات کلام الله مجید اذعان داشتند: طبق فرمایش قرآن کریم «مال» ستون فقرات و عامل قیام ملت است، لذا تأکید قرآن این است که اگر کارگزاری توانایی حفظ این ستون را ندارد و یا علم این کار را ندارد، نباید این ستون را به دست او داد. مصر قحطی زده، یک یوسف حفیظ و علیم میخواهد که بتواند نجات پیدا کند، یعنی آدم پاکدست و کاردان میتواند کشور را حفظ کند.

حضرت آیتالله جوادی آملی تأکید داشتند: استقلال حوزه، استقلال فرهنگی است، یعنی همانطور که دولت وظیفه دارد ستون اقتصاد را حفظ کند، حوزه وظیفه دارد ستون فرهنگ را حفظ کند و عامل استقلال فرهنگی جامعه و ملت باشد.

ایشان تصریح کردند: دین فرموده «طلب العلم فریضةٌ»؛ این تا، تای مبالغه است، یعنی خیلی خیلی بر ما واجب است که علم بیاموزیم، و سرمایه عقل و علم میتواند ستون فرهنگ را حفظ کند، لذا حوزهای که متولی استقلال فرهنگی است باید بسیار غنی و قوی باشد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: دلهای مردم تنها به دست خداست، بنابراین اگر ما الهی بودیم، مردم با ما نیز خواهند بود. حوزه اگر در «علم» به آن طرف برود که «طلب العلم فریضةٌ» تحقق یابد و در «عمل» به آن طرف برود که طیب و طاهر بماند، خواهد توانست دلهای مردم را جذب کند.

آیتالله جوادی آملی در پایان این دیدار، طلاب را به شرکت در انتخابات دوره هفتم مجمع طلاب دعوت کردند.

 

آیتاللهالعظمی نوری همدانی

طلاب به داوطلبان دلسوز و انقلابی رأی بدهند

حضرت آیتالله نوری همدانی نیز در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب، از آنها خواست تا از حوزه علمیه، مطالبهگر باشند و تصریح کردند: شما نمایندگان باید ضعفهای حوزه را ریشهیابی کنید و در صدد رفع آن بر آیید.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاعرسانی مجمع نمایندگان طلاب، حضرت آیتالله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب، مجمع نمایندگان را افرادی متعهد، کارآمد و انقلابی توصیف کردند.

حضرت آیتالله نوری همدانی با بیان اینکه طرحهایی که از سوی مجمع نمایندگان به تصویب رسیده، بایستی به مرحله عمل برسد، گفتند: در طرح نباید تنها به تصویب شدن آنها اکتفا کرد، بلکه باید تلاش براین باشد که این طرحها عملی شود. ایشان با بیان اینکه عملی کردن طرحها نیاز به زحمت فراوان دارد، تصریح کردند: مجمع نمایندگان بایستی در رابطه با اجرایی و عملی شدن طرحهای مصوب، در حوزه علمیه مطالبهگری داشته باشد.

 این مرجع تقلید با بیان اینکه یکی از کارهای نمایندگان مطالبهگری است، ابراز داشتند: طلاب برای تذکر مسایل به مسئولان، نمایندههای مجمع نمایندگان را انتخاب کردند، بنابراین نمایندهها بایستی ضعفهای حوزه علمیه را ریشهیابی کنند و در جهت رفع آنها از مسئولان مطالبهگری داشته باشند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اشارهای به وضع کنونی حوزه داشتند و گفتند: مسایل حوزه، مسایلی نیستند که با نوشتن و طرح دادن حل شود، بلکه نمایندگان با موقعیت و فکری که دارند، بایستی اتاق فکرهایی تشکیل دهند و در رابطه با عملی کردن طرحها برنامهریزی کنند.

 ایشان با بیان اینکه نخبههای حوزه علمیه بایستی تشویق شوند، گفت: در سایر مراکز، نخبگان علمی و فکری مورد تشویق قرار میگیرند، ولی متأسفانه این مسئله در حوزههای علمیه کمرنگ است.

 این مرجع تقلید با اشاره به اینکه مسئله انقلابیگری تنها شعار نیست، تصریح کردند: مجمع نمایندگان بایستی به اندازه توان مطالبهگری داشته باشد و حداقل هر دو هفته یک بار، جلسه عمومی برای حفظ ثمرات انقلاب برگزار کند.

 حضرت آیتالله نوری همدانی خطاب به اعضای مجمع نمایندگان ابراز کردند: همیشه بایستی در صحنه حضور داشته باشید و اجازه ندهید فرصتطلبان اهداف خودشان را پیش ببرند.

ایشان در پایان خاطرنشان نمودند: دشمنان این انقلاب در صدد ضربه زدن به انقلاب و حوزههای علمیه هستند. طلاب بصیر و انقلابی در این انتخابات هوشیار باشند و به داوطلبان انقلابی و ولایی رأی بدهند.

 

حضرت آیتالله علوی گرگانی

تقویت مجمع با انتخاب داوطلبان اصلح

آیتالله علوی گرگانی گفتند: مجمع نمایندگان طلاب، کمکی برای مراجع و رهبر معظم انقلاب است. واقعیت این است اگر رهبر معظم انقلاب و مراجع بزرگوار بخواهند یک پیام بدهند، بهوسیله این اعضا بسیار راحت به همه طبقات پیامشان رسانده میشود.

آیتالله سیدمحمدعلی علوی گرگانی در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه، ضمن قدردانی و تشکر از هیئت رئیسه مجمع، به روایتی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام اشاره کرد و گفتند: هر دسته و طایفهای که دور هم جمع میشوند بایستی یک سرپرستی هم داشته باشند. مجمع هم برای رفع مشکلات طلاب جمع میشوند و خود همین دور هم جمع شدنها بسیار فایده دارد.

 این مرجع تقلید ادامه دادند: این نشان میدهد که در هر طایفه و اجتماعی لازم است که جلساتی باشد تا ما در آن جلسات بنشینیم و کاستیهای خودمان را رفع کنیم و این بسیار خوب است. ایشان خاطرنشان کردند: بودن این مجمع، کمکی برای مراجع و رهبر معظم انقلاب است. واقعیت این است اگر رهبر معظم انقلاب و مراجع بزرگوار بخواهند یک پیام بدهند، بهوسیله این اعضا بسیار راحت به همه طبقات پیامشان رسانده میشود.

 این مرجع تقلید با بیان اینکه هرچه بتوان این مجمع را تقویت کرد، به نفع مراجع معظم و طلاب میباشد، تأکید کردند: دقت بیشتر شود که ارتباط رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم انقلاب با مجمع نمایندگان بیشتر برقرار باشد و از نظرات و رهنمودهای ایشان در جهت پیشرفت بیشتر این مجمع همانگونه که در گذشته استفاده شده است، بهره ببرید.

 ایشان در ادامه پیشنهادی برای مجمع نمایندگان طلاب داشت و تصریح کردند: مجمع نمایندگان نظر خاصی در رابطه با مدرسین حوزه علمیه داشته باشد و اینگونه نباشد که هر کسی در هر رشتهای تدریس کند، بدون اینکه لیاقت این کار را داشته باشد.

 آیتالله علوی گرگانی اضافه کردند: بایستی یک سلسله برنامههایی گذاشته شود و افرادی که میخواهند تدریس کنند دارای آن مرتبه باشد تا بتواند در رتبه خود تدریس کند.

 ایشان بیان کردند: برخی که مقدمات حوزه را خوب یاد نگرفتهاند، نمیشود که رسائل و مکاسب را تدریس کنند. بنابراین بایستی در حوزه یک مرکزی و هیئت نظارتی وجود داشته باشد تا طلاب برجسته حوزه انتخاب شوند . در حوزه تدریس کنند و افراد در حال تدریس را هم بررسی کنند که آیا این توانی را دارند یا خیر؟

آیتالله علوی گرگانی در پایان تصریح کردند: در حد توان از مجمع نمایندگان طلاب حمایت میکنیم. انشاءالله طلاب حوزه علمیه قم، با حضور پرشور خود در انتخابات دوره هشتم داوطلبان اصلح را انتخاب کنند.

 

از طرحهای مهم مجمع نمایندگان اعزام علمای تأثیرگذار به زادگاهشان است

رئیس مجمع نمایندگان طلاب گفت: یکی از طرحهای تصویب شده، اعزام علمای برجسته به شهرهای خودشان است؛ زیرا سابقاً در شهرها مجتهدان مسلم حضور داشتند، اما الآن وضعیت مناسب نیست. اگر جامعه مدرسین و مراجع، نسبت به این طرح اهتمام بورزند و شورایی انتخاب شود تا این کار انجام گیرد بسیار مؤثر خواهد بود.

حجتالاسلام والمسلمین سیدعلیاکبر حسینینژاد رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دیدار حضرت آیتالله مکارم شیرازی با اشاره به مصوبات دوره هفتم مجمع ابراز داشت: مجمع نمایندگان به روز است و بر نیازهای حوزه تسلط دارد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه کارگروههایی بین مجمع و مدیریت حوزه تشکیل شده و مصوبات دنبال میشود، اظهار داشت: یکی از مصوبات دوره هفتم، طرح مجامع استانی بود تا هر استانی تشکل داشته و نسبت به کارها هماهنگ باشند.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد خاطرنشان کرد: برنامه دیگر، مربوط به نحوه حضور نمایندگان در تصمیمگیریهای حوزه است که خوشبختانه در این دوره، مجمع در شورای طرح و برنامه، کمیسیونهای آموزش و پژوهش و گروه صیانت نماینده دارد.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب خاطرنشان کرد: ساماندهی پایان نامههای حوزه، از دیگر طرحهای مجمع نمایندگان بود. مسئله دیگر کادرسازی نظام است تا بررسی شود حوزه چگونه میتواند کادر مورد نیاز نظام را تربیت کند. این طرح در اواخر کار است و بهزودی به تصویب میرسد.

وی اضافه کرد: یکی از طرحهای تصویب شده اعزام علمای برجسته استانها به شهرهای خودشان است؛ چراکه سابقاً در شهرها مجتهدان مسلم حضور داشتند، اما الآن وضعیت مناسب نیست. اگر جامعه مدرسین و مراجع، نسبت به این طرح اهتمام بورزند و شورایی انتخاب شود تا این کار انجام گیرد بسیار مؤثر خواهد بود.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد با بیان اینکه مجمع نمایندگان از سال 68 به دستور حضرت امام تشکیل شده است، گفت: جامعه مدرسین به تشکیل این نهاد اهتمام ورزید که خوشبختانه ابتکاری بسیار خوب بود و در حال حاضر دوره هفتم مجمع رو به اتمام است.

وی افزود: انتخابات دوره هشتم مجمع بهزودی برگزار میشود که نمایندگان در دورهای 4 ساله به طلاب خدمت میکنند. شرکت طلاب و فضلا در انتخابات مجمع بسیار مهم است و میتواند پشتوانه نمایندگان برای خدمت بیشتر باشد.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب با بیان اینکه نمایندگان طلاب، نسبت به مشکلات حوزویان دلسوزی دارند و مطالبات را دنبال میکنند، اظهار داشت: نمایندگان طلاب میتوانند در فضای حوزه آرام بخش باشند و در تندیها و کندیها تعادل ایجاد کنند.

وی ادامه داد: نمایندگان طلاب در مسایلی مانند انتخاب استاد، مشکلات علمی و درسی، مسایل معشیتی و دیگر موضوعات زندگی در کنار طلاب هستند و راهنمایی میکنند و جای خوشحالی است که کسانی نسبت به مشکلات طلاب دغدغهمند هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام