*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١١٩٣٧ ١٤:٥٥ - 1398/12/05   همت و لیاقت / آیت‌الله بهاءالدینیدرس اخلاق شماره 621 ارسال به دوست نسخه چاپي


همت و لیاقت / آیت‌الله بهاءالدینیدرس اخلاق شماره 621

همت و لیاقت / آیت‌الله بهاءالدینی


خدای تعالی همه نعمت‌های بی‌حد و حصرش را در اختیار بشر گذاشته است؛ منتها بشر به اندازه همت خودش استفاده می‌کند. انبیا و اولیا به اندازه همت و لیاقت خودشان استفاده می‌کنند. هر اندازه لیاقت و همت عالی باشد، استفاده از این عالم به حسب روحانیت و مادیت عالی‌تر است. پیغمبر خدا‌ صلی الله علیه و آله و سلم با تمام موجودات جهان آشنا بود، با ملائکه و با مقربین درگاه خدا مصاحبت داشت، با اهل قبور آشنا بود، با عالم برزخ و قیامت آشنا بود، آن‌ها یک‌چنین علومی داشتند. خدا نصیب همه کند که از برکات اسلام و از علوم اسلامی استفاده کنند و این تابع همت و لیاقت انسان است و همت عالی و لیاقت کامل هم از برکات خداست...

 طهارت خانوادگی، زمینه رشد

همت عالی از بیوت صالح پیدا میشود. هر بیتی که در آن عبادت خدا شده باشد، آن خانوادهای که بنده حق باشد، اولادش همت عالی و لیاقت کامل پیدا میکنند. برگشت همت عالی و لیاقت کامل به لطف خداست؛ و گرنه اگر برکات خدا از انسان گرفته شود، وضع انسان خیلی خراب است.

نفوسی که از بیوت صالح هستند، خیلی مقدمات برایشان فراهم است، خیلی نزدیک به تقرب الهی هستند. منشأ عقبماندگی آنها اهمال آنهاست و بیاطلاعی آنها. با وجود بیوت صالح حرکت آنها به سمت خدا باید از دیگران سریعتر و قویتر باشد.

 به اندازه خودت همت کن

من نمیگویم همت پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلمرا پیدا کنید که نمیتوانید پیدا کنید. اگر نمیتوانید لیاقت اولیای خدا را پیدا کنید، لااقل لیاقت و همتی که دارید را خراب نکنید. کسی نمیتواند بگوید ما که پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم نیستیم، ما که علی علیه السلام نیستیم؛ نباشید، ولی یک موجودی هستی که تا اندازهای میتوانی از حیوانات جدا شوی و تکانی بخوری. کسی که از بیوت معمولی است، زحمتش بیشتر است، مجاهدهاش بیشتر است؛ نه اینکه نتواند تکان بخورد مایوس نباشید و به رحمت خدا امیدوار باشید.

برای اینکه تا حدودی بنده صالح خدا باشید، این همت را از بین نبرید، جوانیتان را بیخود صرف نکنید. خیال نکنید قوا و اعضا و جوارحتان همیشه همینطور است. یک وقت میآید که دستتان را باید بگیرید و شما را بلند کنند.

 با حیوانات فرق داشته باشید

حیوانات استفاده میکنند، حشرات استفاده میکنند، همه استفاده میکنند، ولی استفادهآنها به حسب لیاقت خودشان است. اگر استفادههای ما در این جهان منحصر به مادیات باشد، با حیوانات هیچ فرقی نداریم. اگر اطاعت خدا نباشد، انسان بدترین موجود است. انسانی که از خدا منقطع شده باشد، آثار سوئی دارد که هیچ درندهای ندارد. اگر انسان استفادههای روحانی و اخلاقی داشته باشد، تا حدودی با حیوانات فرق پیدا میکند و این تابع همت و لیاقت انسان است.

 انبیا برای بیدار کردن همت بشر آمدند

تمام همّ انبیا این است که شما را بالا ببرند، نه به یک معنای تخیلی، بلکه با یک واقعیت آشنا کنند که آن واقعیت در برزخ و قیامت منشأ آثار است. یک سکون و آرامشی در شما پیدا شود که در تمام حوادث با شماست.

همه زحمات انبیا برای این است که همت بشر را بیدار کنند. آمدهاند به بشر بگویند که اینقدر ضعیفالهمه نباشید. اینقدر قانع نباشید که بگویید ما به کباب و جوجه رسیدهایم و دیگر کاری نداریم! نه تو باید مومن شوی و اگر ایمان پیدا کردی، میفهمی که کباب و جوجه چیزی نیست.

خداوند همه را تأیید کند تا در راه معارف خدا حرکت کنید و اگر حرکت شما کند هم باشد باز به جایی میرسید.

 انشاءالله

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج