*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٦٥٠٠ ١٤:١٨ - 1399/10/24   آیت‌الله فقیهیآیت‌الله فقیهی مطرح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله فقیهیآیت‌الله فقیهی مطرح کرد

چگونه رحلت بعضی از عالمان بزرگ، ثلمه و جایگزین ندارد؟


آیت‌الله فقیهی ۱۷‌دی در درس خارج فقه خود در قم که به‌صورت مجازی برگزار شد، با بیان این‌که علما و روحانیون می‌توانند نقش مهمی در وحدت، انسجام‌بخشی، سعادت و رشد معنوی، تبیین و تبلیغ معارف دینی و ارزشی هم‌چون دفاع از ولایت و رهبری و... داشته باشند، گفت: علمای سلف به‌خوبی این نقش را عهده‌دار بوده و وظائف خود را به‌درستی انجام می‌دادند.به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله فقیهی ۱۷دی در درس خارج فقه خود در قم که بهصورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه علما و روحانیون میتوانند نقش مهمی در وحدت، انسجامبخشی، سعادت و رشد معنوی، تبیین و تبلیغ معارف دینی و ارزشی همچون دفاع از ولایت و رهبری و... داشته باشند، گفت: علمای سلف بهخوبی این نقش را عهدهدار بوده و وظائف خود را بهدرستی انجام میدادند.

عضو جامعه مدرسین اضافه کرد: در همین رابطه میتوان به علمایی که بهتازگی رحلت کردند و در دفاع و حمایت از رهبری و تبیین ارزشهای دینی، اخلاقی و الهی بهخصوص در بحث ایدهپردازی اسلام و مبارزه با انواع انحرافات عقیدتی، علمی و... نقش مهم و ویژهای داشتهاند، اشاره کرد که از جمله آنها آیات مصباح یزدی و محمد یزدی است.

وی بیان داشت: این عالمان بزرگوار همواره و در همه صحنهها حامی دین، رهبری و تکلیفمدار بودند و هیچگاه در دفاع از دین و بیان حق لحظهای عقبنشینی و درنگ نمیکردند.

این استاد حوزه ادامه داد: این نشان میدهد که این بزرگواران چقدر در مسائل تقوایی، اخلاقی و علمی زحمت کشیدهاند تا خود را بدین نقطه و مرحله برسانند که رحلت، فقدان و نبودشان ثلمهای بزرگ برای جامعه باشد.

آیتالله فقیهی با بیان اینکه سبک زندگی، تکلیفمداری، دینداری، دفاع و حمایت و اطاعت بیچون چرا از رهبری و ولایت، اخلاص و عظمت علمی و بیان حق این عالمان تازه رحلتکرده میتواند درس، عبرت و الگو برای اقشار مختلف و جوانان و طلاب باشد، اظهار داشت: توجه به این نوع برنامهها بود که این افراد را ماندگار کرد و سبب شد که رهبر انقلاب آنچنان پیام پرمحتوایی را در رحلت شخصیتی چون آیتالله مصباح یزدی بدهند.

عضو جامعه مدرسین اضافه کرد: اگر شخصیتهایی چون آیتالله مصباح یزدی به این مرتبه والا رسیدهاند که بتوانند خود را بهعنوان الگو برای جوانان معرفی کنند، بهدلیل توجه به سبک زندگی بدون تشریفات بود.

این استاد حوزه ادامه داد: بنابراین پیروی از منویات ولایت فقیه و همراهی با ایشان امر مهمی است که بعضاً افرادی در این زمینه خاص نتوانستهاند نمره قبولی بگیرند و همین امر باعث شده، از سوی جامعه و مردم مورد بیتوجهی قرار بگیرند.

آیتالله فقیهی همچنین افزود: اگر عالم حوزوی نتواند خصوصیاتی همچون تقوا، اخلاص، اطاعت از ولیفقیه و... را در خود تجلی دهد، جامعه را به گمراهی و انحراف میکشاند و این امر بسیار خطرناک است؛ از همینرو باید همه حوزویان و عالمان دین مواظب اعمال، رفتار و سخنان خود باشند و هر حرف و سخنی را که موجب انحراف و بدگمانی نسبت به ارزشهای دینی میشود، در رسانه وتریبون و منبر مطرح نکنند.


خروج